Imagine cu un copil Imagine cu un copil Imagine cu un copil Imagine cu un copil Imagine cu un copil Imagine cu un copil contact
Deviza noastră: "Împreună să cultivăm nişte flori frumoase, sănătoase!"

PROIECT EDUCAŢIONAL JUDEDEŢEAN EDUCAŢIE ECOLOGICĂ

SĂ PĂSTRĂM ORAŞUL CURAT

Iniţiator:

Educatoare Felicia Iancu

Coordonatori:

Director Petică Rodica;
Educatoare Felicia Iancu

Instituţii partenere:

Grădiniţa nr.15 “Ion Creangă” Tecuci
Grădiniţa cu program prelungit nr.16 Tecuci
ISJ Galaţi
Umbrela Verde
Asociaţia Română pentru Reciclare RoRec
Reprezentanţi ai comunităţii locale (Agenţia de Mediu)
Primăria Municipiului Tecuci

Echipa de proiect:

Educatoare Popa Aurora
Educatoare: Rusu Lucia
Educatoare: Iordache Eliada
Educatoare: Tătulescu Dobriţa
Educatoare: Cocoiag Oana Eugenia
Educatoare: Rusu Paula Camelia
Educatoare: Cortojan Liliana
Educatoare: Tiron Mihăiţa

Argument

“ A înţelege natura înseamnă a înţelege viitorul, dar a face ceva pentru salvarea naturii atât de ameninţată azi, înseamnă a contribui la fericirea omenirii.”(Eugen Pora)
     Proiectul “Să păstrăm oraşul curat” doreşte implicarea copiilor în acţiuni care să-i îndemne să protejeze mediul înconjurător.
     Educaţia în acest sens trebuie începută încă din familie, continuată la grădiniţă şi, mai apoi, la şcoală. Numai aşa demersul de ocrotire a mediului poate avea succesul dorit.
     În procesul educaţiei din ţara noastră, educaţia ecologică trebuie considerată ca dimensiune fundamentală la nivelul vârstei preşcolare, ştiind faptul că la această vârstă se pun bazele primelor cunoştinţe, deprinderi, în ceea ce priveşte cunoaşterea omului, a mediului înconjurător şi a relaţiei dintre aceştia, având convingerea că putem să trezim interesul copiilor pentru tot ce-i înconjoară şi să le formăm o atitudine pozitivă faţă de mediu.

Planificarea acţiunilor proiectului:

Octombrie:

“Oraşul meu, oraş curat într-un mediu curat” Instrunire iniţială:
Construcţia echipei de proiect;
Acordul asupra planului de acţiuni;
Distribuirea sarcinilor;
Acordul asupra limitelor de timp;
Stabilirea strategiilor de evaluare.

Noimbrie:

“Jurnal de proiect”

- crearea unui jurnal al proiectului care va fi completat după fiecare acţiune cu : desene, idei,opinii, decupaje, aplicaţii etc.

Ianuarie:

“Sub umbrela verde”

- vizionare filme documentare legate de economisirea resurselor, poluarea apelor, pericolul pungilor de plastic, al bateriilor uzate, etc.

Documentar legat de economisirea resurselor

Documentar legat de poluarea apelor
Documentar legat de gunoiul menajer
Documentar legat de pericolul pungilor de plastic
Documentar legat prevenirea incendiilor

Februarie:

“Elicea eoliană”

- îndoitură, colorare, lipire, decupare

Martie:

“Lăsaţi Pământul să respire pentru o oră”

Ora Pamantului 2009

Când milioane de oameni din toată lumea spun laolalta “Sunt o persoană responsabilă”, mesajul este mai puternic şi ajunge mai departe astfel în data de 26 martie 2011 stinge luminile, scoate din priză toate echipamentele electronice: monitoare, imprimante, televizoare, încărcătoare de telefon, cuptoare cu microunde, prăjitoare de pâine, filtre de cafea, aparate de radio, alte asemenea echipamente, pentru o oră în intervalul 20.30-21.30! Anunţă-i pe toţi cunoscuţii tăi şi antrenează-i în acest demers important!

Aprilie:

“Să păstrăm oraşul curat”

- plimbare în oraş pentru a înmâna trecătorilor stickere cu sloganul: “Eu nu arunc gunoi pe stradă”

Pinocchio

Mai:

“Ce este reciclarea?”

- convorbire, împărţire pliante cu informaţii despre reciclarea materialelor

Iunie:

CONCURS - “Cel mai verde câştigă”

- concurs local de colectat baterii uzate în vederea reciclării cu sprijinul RoRec

concurs colectare baterii
inapoi sus

Pinocchio

Susţineşi tu umbrela verde!

Valid XHTML 1.0 Transitional